Łączna liczba wyświetleń

BOMBOSKŁAD W BAGICZU

 W latach trzydziestych ub .wieku między Kołobrzegiem a Ustroniem Morskim w miejscowości Bagicz (Bodenhagen),  Niemcy wybudowali lotnisko wojskowe . Po wojnie lotnisko to użytkowali Rosjanie. Pod koniec lat pięćdziesiątych zostało ono rozbudowane na terenach byłej wsi Bodenhagen.Wraz z rozbudową lotniska zostały zbudowane też magazyny amunicji tzw. bomboskład  W 1992 roku Rosjanie opuścili lotnisko, a większość infrastruktury lotniska  została zdewastowana. Obecnie na  części należącej do spółki Baltic Center Polska funkcjonuje lotnisko turystyczne.
Więcej o historii lotniska Bagicz :
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=267&t=16718
http://mapy.blink.pl/kolberg/bagicz_do45.htm
http://www.ustronie-forum.pl/historia-ustronia-morskiego-i-okolic/lotnisko-bagicz/
http://odkrywca.pl/index1.php?action=artykuly&artykul=bagicz
http://twierdzakolobrzeg.pl/pl/bagicz-rogowo-ustronie/217-lotnisko-bagicz-bodenhagen.html

Bomboskład

Bomboskład lotniska Bagicz zajmuje obszar 5 ha. Znajduje się w południowo-wschodniej części lotniska, po prawej stronie drogi prowadzącej do Domu Pilota. Obecnie teren ten jest zarośnięty krzakami, i z drogi nie widać co tam się znajduje.  
    Bomboskład zbudowano na miejscu dawnej wsi Bodenhagen (południowo-wschodniej części wsi) Do dziś zachowało się kilka obiektów, w dość dobrym stanie. Wokół każdego obiektu są usypane wały ziemne od strony lotniska i sąsiednich budynków. Grzbiety tych wałów są wyższe niż budynki, zadaniem ich była ochrona sąsiednich budynków przed skutkami wybuchu składowanych tam materiałów.
Cały teren był podzielony na trzy strefy: pierwsza obejmowała magazyny (1),(2),(3),(4), do których prowadziły bramy A i B.
Strefa druga obejmowała pozostałą część bomboskładu do której prowadziła brama (C), strefa trzecia to magazyn (7).
Każda z tych stref była odgrodzona od sąsiednich ogrodzeniem z drutu kolczastego. 
W magazynach na terenie bomboskładu składowana była amunicja i bomby lotnicze, a także materiały chemiczne m.in. środki do odkażania chemicznego. 


  
Bomboskład  widok z drogi.


Mapa bomboskładu ( Google Maps).

Do bomboskładu prowadziły trzy bramy.
Bramy „A” i „B”prowadziły do kompleksu magazynów (1),(2), (3),(4).
Magazyn (1) i (3) to budynki murowane,wysokości ok. 6 m, szerokie ok. 10 m, pierwszy długości 20 m, a (3) ok. 30 m. Kiedyś zamknięte były  ze szczytów potężnymi wrotami.Podłogi w tych magazynach były drewniane. Te dwa magazyny  były ogrzewane przez kotłownię znajdującą się po drugiej stronie szosy(10).
Magazyn (2) i (4) betonowe, z góry i z boków są osypane ziemią, wewnątrz wysokie na ok 2 metry. W pobliżu bramy „A” znajdowała się wartownia (11).Obiekt (12) to ruiny małego budynku murowanego. 
Od strony łąk znajdowały się garaże z prefabrykatów kryte eternitem, niestety zostały rozebrane (zaznaczone na mapce linią przerywaną).Ta część bomboskładu  była odgrodzona podwójnym płotem od sąsiednich magazynów.


Magazyn (1)

Magazyn nr 1 widok od strony wschodniej


 
Widok od strony zachodniej

Widok wnętrza magazynu


W suficie widoczny otwór wentylacyjny

Na ścianach widoczne są haki mocujące grzejniki

Wejście wschodnie od wewnątrz
Magazyn (3) jest podobny do (1) .


Magazyn (3) wschodnia srtona
Magazyny (1) i(3) były ogrzewane przez kotłownię (10), która znajdowała się po drugiej stronie szosy. Do dziś zachowały się tylko pozostałości po piwnicach w których stały kotły c.o.




Rury CO były prowadzone w podziemnych kanałach.




Magazyn(2)i (4) są to budowle betonowe, których ściany i dach są osypane ziemią.Znajduje się tu jedno pomieszczenie długości ok.10  m i szerokości 3 m, wysokości 2 m. Obok jest też małe pomieszczenie 3x3 m.


Magazyn (2) od strony wschodniej



Wewnątrz
Magazyn (4) jest identyczny jak (2).

W pobliżu bramy (A) znajdowała się wartownia(11)





Brama „C” prowadziła do magazynów (5),(6),(7),(8),(9).Magazyny (5),(6),(8) to budynki murowane z białej cegły, zamykane rozsuwanymi wrotami. Obiekt (9), zbudowany jest podobnie jak schrnohangary na lotnisku.
Magazyn (8) zbudowany z grubego betonu ,składa się z dwóch pomieszczeń o długości ok.25 m, szerokości 5 m i wysokości 3 m. Dach przykryty jest ziemią. Obiekt ten był oddzielony od innych obiektów podwójnym płotem.

Magazyn(5) :


Wnętrze magazynu (5)

Magazyn (6)

Magazyn (6), po prawej stronie widoczny magazyn (7).


Wnętrze magazynu (6).


Magazyn (7) betonowy składa się z dwóch pomieszczeń o wysokości 3 m, i głębokości  ok. 25 m. Po prawej stronie znajduje się małe pomieszczenie. Cały ten obiekt jest obsypany ziemią. 



Widok z wnętrza magazynu (7).


Widok z wnętrza drugiego pomieszczenia magazynu (7).

Graffiti na wewnętrznej ścianie.

Magazyn(8)



Widok na magazyn (8) z wału okalającego ten obiekt.

Wnętrze magazynu (8).

Magazyn (9). Zbudowany podobnie jak schronohangary na lotnisku.




Co kilkadziesiąt metrów znajdowały się zbiorniki przeciwpożarowe.
Były to stalowe cysterny o pojemności 10 000 litrów każdy, posadowione na nasypie ziemnym wysokim na 2 m. i zasypane ziemią.Do dziś pozostał tylko jeden.
Zbiornik przeciwpożarowy.
Studzienka zbiornika.
Na terenie bomboskładu znajdowało się jeszcze kilka budowli, lecz dzisiaj pozostały tylko fundamenty, często zarośnięte i mało widoczne.

Pozostałości po maszcie piorunochronu.
Teren bomboskładu jest obecnie własnością prywatną.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz